• VILTA

Pemenang Sayembara Lisan 2021

Event Coordinator: Silvy Wantania, VILTA President



Kepada para koordinator regional, guru-guru dan siswa yang telah berpartisipasi dalam Sayembara Lisan tahun ini, saya ucapkan terima kasih banyak untuk kerja keras dan keberaniannya.

To the regional coordinators, teachers and students who have participated in this year's Sayembara Lisan, I thank you very much for your hard work and courage.


Selamat kepada para pemenang Sayembara VILTA 2021!

Malam penganugrahan Penghargaan Sayembara Lisan akan di helat secara daring pada hari Jumat tanggal 3 September 2021, dimulai dari pukul 5 sore hari hingga selesai. Konsul Jenderal Indonesia di Melbourne, Victoria, Bapak Kuncoro Giri Waseso, akan menganugrahkan penghargaan kepada para pemenang Sayembara Lisan.

The awarding night for the Sayembara Lisan Award will be held virtually on Friday, September 3, 2021, starting at 5 pm until the end. The Indonesian Consul General in Melbourne, Victoria, Mr Kuncoro Giri Waseso, will present the award to the winners of the Oral Contest.


Primary Level


Level 1
1st - Gabriel Tham, Brunswick South Primary School
1st - Leo Phelan, Eltham Primary
2nd - Mishka Shah, Point Cook P-9 College
2nd - Renae Abraham, Chairo Christian School
3rd - Oscar Burt, Marlborough Primary School
3rd - Josephine Lee, Essex Heights
3rd - Dimitra Filosoglou, Huntingtower

Level 2
1st - Eva Heys, Essex Heights Primary School
2nd - Rehan Syed, Huntingtower
2nd - Chantelle Hambali, Point Cook P-9 College
3rd - Xanthe Nash, Marlborough Primary School
3rd - Brooke Robertson, Bayswater North Primary School
3rd - Hanna Tomsa, Eltham Primary School

Level 3
1st - Ayra Fatima, Goulburn Valley Grammar School
2nd - Archana Karthik, Point Cook P-9 College
3rd - Brodie Talia, Bayswater North Primary School
3rd - Felicia Shen, Huntingtower

Year 7


Year 7 Beginning
1st - Ayna Terry, Goulburn Valley Grammar School
2nd - Aisha Haris, Monivae College
3rd - Arabella Collition, Monivae College
Highly Commended - Abi Johnson, Eltham High

Year 7 Continuing
1st - Fenil Dom, Goulburn Valley Grammar School
2nd - Grace Maniscalchi, Heathmont College

Year 8


Year 8 Beginning
1st -  Mostafa Al Kundi, Goulburn Valley Grammar School
2nd - Roy Li , Huntingtower
3rd - Danelle Parera , Sacred Heart Girls College
Highly Commended - Vaani Jassi, Thomas Carr College

Year 8 Continuing
1st -  Lily Byers, Goulburn Valley Grammar School
2nd - Sione Kinzett, Catholic Ladies' College
3rd - Alannah Tantiongco, Loyola College
Highly Commended - Sue Yin Tan, Catholic Ladies' College

Year 9


Year 9 Beginning
1st -  Nathan Wong, Melbourne High School
2nd - Gina-Mai Schmeld , Portland Secondary College
3rd - Kieran Ooi , Melbourne High School
Highly Commended - Andrew Wei Yang Tan, Melbourne High School
Highly Commended - Nick Perry, Scotch College

Year 9 Continuing
1st - Sienna Gauci, Penleigh and Essendon Grammar School
2nd - Danisha Kaur, Catholic Ladies' College
3rd - Tiara Tubman, Penleigh and Essendon Grammar School
3rd - Adele Leon, Mansfield Secondary College
Highly Commended - Andy Fu, Melbourne High School

Year 10


Year 10
1st - Layla O’Callaghan, Goulburn Valley Grammar School
2nd - Christian Dietzsch, Melbourne High School
2nd - Imogen Templeton, Goulburn Valley Grammar School
3rd - Braedyn Khong, Huntingtower
3rd - Aadith Dhinakaran, Melbourne High School
Highly Commended - Stanley Harjadi, Melbourne High School

Year 11


Year 11
1st - Anna Howell, Goulburn Valley Grammar School
1st - Arth Tuteja, Melbourne High School
2nd - Anjali Sharma, Huntingtower
2nd - Simram Kaur, Penleigh and Essendon Grammar School
2nd - Ashwath Ragade, Goulburn Valley Grammar School
3rd - Jason Remi, Loyola College
3rd - Sarah Reid, Braemar College
3rd - Megan O'Beirne, Damascus College
Highly Commended - Charles Buckley, Scotch College


84 views0 comments

Recent Posts

See All